BASIN AÇIKLAMASI
Tarih: 20.11.2022| Okunma Sayısı: 161

HUKUKA VE VİCDANA AYKIRI SÖYLEMLERLE KÖPEKLERİ BARINAKLARA HAPSETMEK İSTEYEN ZİHNİYETİN KARŞISINDAYIZ!

Sayın Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 17.11.2022 tarihinde bir basın mensubunun sorusu üzerine “Sahipsiz hayvanların yeri sokaklar değil, barınaklardır. Öncelikli olarak belediyeler, barınaklar inşa ederek sahipsiz, başıboş sokak hayvanlarını toplamalı.” şeklinde bir açıklama yapmıştır. Cumhurbaşkanı’nın 5199 sayılı Hayvanları Koruma Kanunu’na, Hayvanların Korunmasına Dair Uygulama Yönetmeliği’ne açıkça aykırı bu açıklamasına karşı aşağıdaki hususları kamuoyunun dikkatine sunma zorunluluğu doğmuştur:

• 5199 sayılı Kanun’un 6/4 ve Uygulama Yönetmeliği’nin 7/1-a maddeleri gereği sokak hayvanları sadece aşılanmak, tedavi edilmek, kısırlaştırmak; yani rehabilite edilmek amacıyla toplanarak “geçici” bakımevlerine alınabilir. Daha sonra alındıkları ortama bırakılır.

• Sadece güçten düşmüş ve sokakta yaşayamayacak durumda olan hayvanlar, mevzuatta nitelikleri detaylı olarak açıklamış bulunan geçici bakımevlerinde tutulabilir.

• Sokaktaki köpek sayısının artmasının tüm sorumluluğu Yasanın yürürlüğe girdiği 2004 yılından bugüne kadar kısırlaştırma yapmayan belediyelere, belediyeleri denetlemeyen bakanlıklara ve il hayvan koruma kurullarına, hayvan hakları konusunda yayın yapma zorunluluğuna uymayan yayın kuruluşlarını denetlemeyen RTÜK’e, yıllardır yaptığımız çağrılara rağmen hayvan üretimi ve satışını yasaklamayan siyasi iktidarlara aittir!

• Cumhurbaşkanının, yasal sorumluluklarını yerine getirmeyen belediyelere ve kurumlara karşı gerekli hukuki süreçlerin işletilmesi yerine, masum ve savunmasız hayvanların doğal yaşam alanı olan sokaklardan toplatılıp barınağa dönüştürülmek istenen bakımevlerine kapatılması ve yerleşimden uzak alanlarda hapsedilmesi için verdiği talimat Yasaya aykırı olduğu için bağlayıcı değildir, uygulanamaz.

Eğer bir çalışma yapılacaksa hayvanların etolojik özelliklerine uygun, yaşam hakkına saygılı çözümler üzerinde durulmalıdır. Bu minvalde;

• Köpek üretimi ve satışı ivedilikle yasaklanmalıdır. 

• Ülke çapında, acilen belediyeler, ilgili bakanlıklar, sivil toplum Kuruluşları, Veteriner Hekimler Odaları ve hayvan severlerle işbirliği yapılarak kısırlaştırma seferberliği başlatılmalıdır.

• Başta Belediyeler olmak üzere sorumluluklarını yerine getirmeyen tüm kişi ve kurumlar hakkında etkin, caydırıcı adli ve idari yaptırımlar düzenlenerek derhal hayata geçirilmelidir.

• Hayvan hakları ve hayvan sevgisi okullarda zorunlu ders kapsamına alınmalı;  çocuklara çok erken yaştan itibaren hayvanların yaşam hakkı, hayvan sevgisi ve  hayvanlarla doğru  iletişim kurulması konularında eğitim verilmelidir.

• Yayın kuruluşlarına hayvan sevgisi, hayvanların yaşam hakkı ve hayvanlarla doğru iletişim konularında zorunlu kamu spotu yayınlama yükümlülüğü getirilmek suretiyle toplumda bilinç ve farkındalık yaratılmalıdır.

•  Etkin medya desteği ile barınaklardan sahiplenme kampanyaları başlatılmalıdır.

Yukarıda sıralanan nedenlerle Sayın Cumhurbaşkanı’nın açıklamasının kabul edilebilir olmadığının altını çizerek tüm demokratik kurum ve kuruluşları “Hukuk Devleti” ilkelerine aykırı söylem ve eylemlere karşı tepki vermeye çağırıyoruz.

Yasaya aykırı tüm uygulamaların takipçisi olacağız.

Kamuoyuna saygıyla duyururuz.

ETKİNLİK TAKVİMİ

Calendar
Title and navigation
Title and navigation
<<<Mart 2024><<
Mart 2024
 PSÇPCCP
926272829123
1045678910
1111121314151617
1218192021222324
1325262728293031
141234567

02.03.2024
AV. ADNAN DEMİRDÖĞER
BARO BAŞKANI

BARO LEVHASI


© Web sitesi hizmeti Türkiye Barolar Birliği tarafından verilmektedir.