CMK RANDEVU SİSTEMİ
Tarih: 24.12.2021| Okunma Sayısı: 4691

CMK RANDEVU SİSTEMİNİN AMAÇLARI ve ÇALIŞMA ESASLARI NELERDİR?

 

CMK listesine kayıtlı gönüllü avukat sayısındaki artış, CMK ödemelerinin yapılabilmesi için gerekli olan evrakların teslim edilme tarihinin ayda bir gün olarak belirlenmesi neticesinde son gün oldukça fazla evrakın teslim edilmesi, CMK Servisi’nde bu evrakların kontrol ve tasnif işlemlerinin uzun zaman alması ve en nihayetinde de Denizli Adliyesi Mutemetlik Birimi’nde oluşan yoğunluk nedeniyle CMK ödemeleri zaman zaman gecikebilmektedir.

 

Gerek iş yoğunluğunu azaltmak gerekse ödemelerin daha erken yapılmasını sağlamak adına günümüz teknolojisinden de yararlanmak suretiyle Denizli Barosu CMK Komisyonu’nun tavsiye niteliğindeki kararı Denizli Barosu Yönetim Kurulu’nun 15.12.2021 tarih 35-1 sayılı kararı ile değerlendirilerek, Denizli Barosu CMK Komisyonu ve CMK Uygulamasına Dair İç Yönergesi’nde değişiklik yapılarak ücretlerin ödenmesi için lazım gelen evrakların teslimi için randevu sistemine geçilmiş olup CMK evraklarının teslimi için BARONET sistemi üzerinden online randevu oluşturulmasına karar verilmiştir.

 

Randevu almak isteyen gönüllü avukatlar, hafta içi her gün 09:00 – 15:50 saatleri arasında 10 dakika ara ile sistemin onay verdiği bir zaman diliminde taleplerine uygun bir biçimde randevu alabilirler.

 

Randevu saatinde CMK Servisine müracaat edilerek ücret ödenmesi için gereken evrakların teslim edilmesi gerekmektedir.

 

Herhangi bir sebeple randevu saatinde hazır bulunulamaması halinde bir hak kaybı yaşanmayacak olup 15 gün içerisinde gönüllü avukat yeniden randevu talep etme hakkına sahip olacaktır.

 

CMK Servisi’nce teslim alınan evraklar en geç iki gün içerisinde Denizli Adliyesi Mutemetlik Birimi’ne teslim edileceğinden dolayı gönüllü avukat bir takvim ayı içerisinde sadece bir gün evrak teslimi yapacak olup bundan başka randevu alamayacaktır. 

 

BARONET SİSTEMİ ÜZERİNDEN NASIL CMK RANDEVUSU OLUŞTURULUR?

 

1-Denizli Barosu Online İşlemler bölümünden sırasıyla sicil numarası, TC kimlik numarası ve şifre yazıldıktan sonra BARONET sistemine giriş yapılır.

 

 

 

2-Açılan pencerede sol menüde yer alan CMK İşlemleri ana başlığı altında bulunan CMK Randevu bölümü tıklanır.

 

 

 

3-Açılan randevu tarihleri ekranından uygun olan randevu günü seçilir.

 

 

 

4-Seçmiş olduğunuz randevu gününde boş olan randevu saati seçilir.

 

 

 

5-Bu işlemler sırası ile tamamlandıktan sonra BARONET sistemine randevunuz kaydedilmiş olacaktır.

 

 

 

CMK RANDEVUSUNDA TESLİM EDİLECEK OLAN EVRAKLAR NELERDİR?

 

1-Soruşturma aşamasında kolluk/savcılık ifade tutanağı veya sulh ceza hâkimliği sorgu tutanağı [Aslı ve bir suret fotokopi şeklinde iki takım olarak teslim edilecektir]

Not      :           Soruşturma ifade tutanaklarının çok sayfalı olması halinde ilk ve son sayfası yeterlidir. İlk ve son sayfada şahsın veya avukatın ismi geçmiyorsa şahsın veya avukatın ismi geçen sayfa da ayrıca eklenmelidir.

 

2-Kovuşturma aşamasında mahkemeden alınacak olan mühürlü ve imzalı aslı gibidir ibareli duruşma tutanağı [Aslı gibidir suretli ve bir suret fotokopi şeklinde iki takım olarak teslim edilecektir]

Not      :           Duruşma zabıtlarının çok sayfalı olması halinde ilk ve son sayfası yeterlidir. İlk ve son sayfada şahsın veya avukatın ismi geçmiyorsa şahsın veya avukatın ismi geçen sayfa da ayrıca eklenmelidir.

 

3-BARONET, CMK işlemleri menüsü altında bulunan incelenmemiş evraklarınız bölümünden temin edilecek olan görev yazısı [Bir suret şeklinde tek takım olarak teslim edilecektir]

 

4-Kovuşturma aşamasında dosya başkaca bir avukatın yetkilendirilmesi ile takip edildi ise yetki belgesi [Bir suret şeklinde tek takım olarak teslim edilecektir]

Not      :           Yetki belgesi ile görev yapan avukatın yetki belgesi sunduğu ibaresi duruşma zaptında yazmalıdır.

 

5-CMK gereği görevlendirilen gönüllü avukat, başka bir avukatın yanında sigortalı çalışıyor ve bu avukatın serbest meslek makbuzunu kullanıyor ise gönüllü avukatın işe giriş bildirgesi ya da son aya ilişkin maaş bordrosu [Bir suret şeklinde tek takım olarak teslim edilecektir]

 

6-Zorunlu yol giderlerine ilişkin belge, gider pusulası veya BARONET, CMK işlemleri menüsü altında bulunan incelenmemiş evraklarınız bölümünden temin edilecek olan zorunlu gider belgesi (Z.G.B.) [Aslı şeklinde tek takım olarak teslim edilecektir]

Not      :           Hafta içi ve hafta sonu adliye görevlendirmelerinde yol gideri ödenmemektedir.

Not      :           Şehir merkezinde olan kolluk birimleri için hafta içi ve hafta sonu fark etmeksizin gündüz 08:00’den akşam 19:59’a kadar mutat yol taşıt gideri (minibüs veya otobüs ücreti), akşam 20:00’den sabah 07:59’a kadar 60,00 TL. yol ücreti talep edilebilir.

Not      :           Şehir merkezine uzak olan Akköy Polis Karakolu, Akköy Jandarma Karakol Komutanlığı, Karahayıt Jandarma Karakol Komutanlığı ve Uzunpınar Jandarma Karakol Komutanlığı için hafta içi ve hafta sonu herhangi bir saat gözetmeksizin 100,00 TL. yol ücreti talep edilebilir.

 

7-Elektronik serbest meslek makbuzu [İki suret şeklinde iki takım olarak teslim edilecektir]

 

8-İlk defa CMK makbuzu teslim edenler için ücret ödeme üst yazısı [Aslı şeklinde tek takım olarak teslim edilecektir]

Not      :           Denizli Barosu internet sitesinden ve CMK Servisinden temin edilebilecek olan üst yazıda CMK gereği görevlendirilen gönüllü avukatın IBAN numarasının belirtilmesi gerekmektedir.

 

9-CMK Servisi’ne teslim edilecek olan belgeler (Brüt ücret + KDV + Yol Gideri) toplamı 5.000,00 TL’yi geçmesi halinde ilgili vergi dairesinden alınacak olan borç durumunu gösterir belge  [Bir suret şeklinde tek takım olarak teslim edilecektir]

Not      :           Borç durumunu gösterir belge 15 gün geçerli olduğu için yukarıda belirtilen evraklarla birlikte CMK Servisi’ne teslim edilmeyecek olup ücretin ödenmesi aşamasında CMK Servisi’nce gönüllü avukatın cep telefonuna gönderilecek olan kısa mesajda belirtilen e-mail adresine daha sonra iletilecektir.

 

10-Seri yargılama usulünde savcılık aşamasındaki ifade tutanağı, mahkeme aşamasındaki mahkemeden alınacak olan mühürlü ve imzalı aslı gibidir ibareli duruşma zaptı veya gerekçeli karar [Aslı/Aslı gibidir ve bir suret fotokopi şeklinde iki takım olarak teslim edilecektir]

Not      :           Seri yargılama dosyalarında öncelikle savcılık görevlendirmesi yapıldığı için gönüllü avukat sonradan işin devamı olan mahkeme aşamasını da takip edeceğinden mahkeme bilgileri öncelikle CMK Servisi’ne bildirmeleri gerekmektedir. CMK Servisi’nce mahkeme bilgileri BARONET sistemine sonradan işlenmekte olup bu nedenle hem savcılık hem de mahkeme aşamasında vermiş olduğu hizmeti nedeniyle gönüllü avukat ayrı ayrı ücrete hak kazanır.

 

 

 

 

 

ETKİNLİK TAKVİMİ

Calendar
Title and navigation
Title and navigation
<<<Haziran 2023><<
Haziran 2023
 PSÇPCCP
232930311234
24567891011
2512131415161718
2619202122232425
27262728293012
283456789

01.06.2023
AV. ADNAN DEMİRDÖĞER
BARO BAŞKANI

BARO LEVHASI


© Web sitesi hizmeti Türkiye Barolar Birliği tarafından verilmektedir.