ÖDEME EVRAKLARI
Tarih: 20.09.2023| Okunma Sayısı: 1154

CMK ÖDEMELERİ İÇİN HAZIRLANMASI GEREKEN EVRAKLAR

 

1-        Soruşturma aşamasında; kolluk ifade tutanağı (mutlak suretle soruşturma numarası yazılı olmalı ve aynı zamanda da dosyada vekil kaydı bulunması gerekmektedir.), savcılık ifade tutanağı ve sulh ceza hâkimliği sorgu tutanağı, [Bir asıl olarak teslim edilecektir]

 

Not      :Diğer illerle yeknesaklık sağlanması adına kolluk ifade tutanağı üzerinde mutlak suretle soruşturma numarası yazılması zorunludur. Aynı zamanda görevlendirilen dosyada UYAP sisteminde vekil/müdafii olarak kaydın bulunması zorunludur. Aksi halde ödeme yapılmayacağının bilinmesi gerekmektedir.  

 

Not      :Soruşturma aşamasının kolluk, savcılık, sulh ceza evrelerinin hangilerinde görev alındı ise bu görevlere ilişkin tüm tutanakların birlikte teslim edilmesi gerekmektedir.

 

Not      :Soruşturma ifade tutanaklarının çok sayfalı olması halinde ilk ve son sayfası yeterlidir. İlk ve son sayfada şahsın veya avukatın ismi geçmiyorsa şahsın veya avukatın ismi geçen sayfa da ayrıca eklenmelidir.

 

2-        Kovuşturma aşamasında; mahkemeden veya UYAP ‘tan alınacak olan karekodlu duruşma tutanağı [Bir asıl olarak teslim edilecektir]

 

Not      :Duruşma zabıtlarının çok sayfalı olması halinde ilk ve son sayfası yeterlidir. İlk ve son sayfada şahsın veya avukatın ismi geçmiyorsa şahsın veya avukatın ismi geçen sayfa da ayrıca eklenmelidir.

 

3-        Soruşturma ve Kovuşturma aşamaları için BARONET, CMK işlemleri menüsü altında bulunan incelenmemiş evraklarınız bölümünden temin edilecek olan görev yazısı [Bir asıl olarak teslim edilecektir] 

 

4-        Kovuşturma aşamasında dosya başkaca bir avukatın yetkilendirilmesi ile takip edildi ise yetki belgesi [Bir asıl olarak teslim edilecektir] 

 

Not      :Yetki belgesi ile görev yapan avukatın yetki belgesi sunduğu ibaresi duruşma zaptında yazmalıdır.

 

5-        CMK gereği görevlendirilen gönüllü avukat, başka bir avukatın yanında sigortalı çalışıyor ve bu avukatın serbest meslek makbuzunu kullanıyor ise gönüllü avukatın işe giriş bildirgesi ya da son aya ilişkin maaş bordrosu ve serbest meslek makbuzunu kullandığı işveren avukatın muvafakatnamesi ile gönüllü avukatın kendi adına ücret isteme dilekçesi [Bir asıl olarak teslim edilecektir] 

 

Not      :CMK gereği görevlendirilen gönüllü avukatın kendi nam ve hesabına ödeme yapılacağı için işveren avukatın muvafakatnamesi ile gönüllü avukatın kendi hesap numarasını bildirir dilekçeyi ibraz etmesi gerekmektedir. Belirtilen dilekçelere, Baromuz internet sitesi CMK Menüsünün altındaki Örnek Dilekçeler bölümünden de ulaşılabileceği gibi doğrudan https://www.denizlibarosu.org.tr/Detay.aspx?ID=6832 linkinden de temin edilebilir.

 

6-        Zorunlu yol giderlerine ilişkin belge, gider pusulası veya BARONET, CMK işlemleri menüsü altında bulunan incelenmemiş evraklarınız bölümünden temin edilecek olan zorunlu gider belgesi (Z.G.B.) [Bir asıl olarak teslim edilecektir]

 

 

Not      :Hafta içi ve hafta sonu adliye görevlendirmelerinde yol gideri ödenmemektedir.

 

Not      :Şehir merkezinde olan kolluk birimleri için hafta içi ve hafta sonu fark etmeksizin akşamüstü saat 17:00’den ertesi günü sabah 08:00’e kadar 60,00 TL. yol ücreti talep edilebilir.

 

Not      :Hafta içi veya hafta sonu herhangi bir saat gözetmeksizin şehir merkezine uzak olan Akköy Polis Karakolu, Akköy Jandarma Karakol Komutanlığı, Karahayıt Jandarma Karakol Komutanlığı için 150,00 TL., Uzunpınar Jandarma Karakol Komutanlığı için 205,00 TL ve Gümrük Muhafaza Kaçakçılık ve İstihbarat Bölge Amirliği (OSB) için ise 115,00 yol ücreti talep edilebilir.

 

7-        Elektronik serbest meslek makbuzu [bir suret olarak teslim edilecektir]

 

8-        İlk defa CMK makbuzu teslim edenler için ücret ödeme üst yazısı [Bir asıl olarak teslim edilecektir]

 

Not      :Denizli Barosu internet sitesinden ve CMK Servisinden temin edilebilecek olan üst yazıda CMK gereği görevlendirilen gönüllü avukatın (işveren ve işçi avukatın) IBAN numarasının belirtilmesi gerekmektedir.

 

9-        Arşiv çalışmalarının sağlıklı yürütülebilmesi için yukarıda koyu harflerle yazılı belgelerin asıl olacak şekilde bir adet plastik mavi telli dosya içerisine konularak teslim edilecektir.

 

10-      Denizli Adliyesi Mutemetlik Birimince muhasebeleştirilmesinden sonra şayet CMK Servisi’ne teslim edilen belgeler (Brüt ücret + KDV) toplamı 5.000,00 TL’yi geçmesi halinde ilgili vergi dairesinden alınacak olan borç durumunu gösterir belge Denizli Adliyesi Mutemetlik Birimine fiziken teslim edilebileceği gibi aynı zamanda mail adreslerine de elektronik olarak gönderilebilir.

 

Not      :Borç durumunu gösterir belge 15 gün geçerli olduğu için yukarıda belirtilen evraklarla birlikte CMK Servisi’ne teslim edilmeyecek olup ücretin ödenmesi aşamasında CMK Servisi’nce gönüllü avukatın cep telefonuna gönderilecek olan kısa mesajda belirtilen e-mail adresine daha sonra iletilecektir.

 

Not      :Borç durumunu gösterir belge 15 gün geçerli olduğu için Baro tarafından gönderilecek olan mesajda istenen süre zarfında ibraz edilememesi halinde, bir sonraki ayın muhasebeleştirme işlemleri Cumhuriyet Başsavcılığınca yapılamadığından ödemelerde aksaklık yaşanılacağı hususunun önemle bilinmesi gerekmektedir.

 

11-      Seri yargılama usulünde savcılık aşamasındaki ifade tutanağı, mahkeme aşamasındaki mahkemeden alınacak olan karekodlu duruşma zaptı veya gerekçeli karar yukarıda izah edildiği şekilde bir asıl olarak bir adet plastik mavi telli dosya içerisine konularak teslim edilecektir.

 

Not      :Seri yargılama dosyalarında öncelikle savcılık görevlendirmesi yapıldığı için gönüllü avukat sonradan işin devamı olan mahkeme aşamasını da takip edeceğinden mahkeme bilgileri öncelikle CMK Servisi’ne bildirmeleri gerekmektedir. CMK Servisi’nce mahkeme bilgileri BARONET sistemine sonradan işlenmekte olup bu nedenle hem savcılık hem de mahkeme aşamasında vermiş olduğu hizmeti nedeniyle gönüllü avukat ayrı ayrı ücrete hak kazanır.

ETKİNLİK TAKVİMİ

Calendar
Title and navigation
Title and navigation
<<<Aralık 2023><<
Aralık 2023
 PSÇPCCP
4927282930123
5045678910
5111121314151617
5218192021222324
5325262728293031
11234567

02.12.2023
AV. ADNAN DEMİRDÖĞER
BARO BAŞKANI

BARO LEVHASI


© Web sitesi hizmeti Türkiye Barolar Birliği tarafından verilmektedir.